fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Horlama

Horlama

Horlama dil, yumuşak damak ve küçük dil gerginliklerini kaybederek ağız ve burun arkasındaki soluk yolunu daraltması veya yumuşak damak ve küçük dilin çeşitli sebeplerle birbirlerinin üstüne geldiği durumlarda uyku sırasında, nefes yolunun çıkardığı gürültülü sestir.

Hava yolunu yumuşak damağın sarkık ve kalın olması, küçük dilin uzaması, büyümüş bademcikler, büyük dil kökü ve geniz eti varlığı daraltabilir. Ayrıca özellikle kilo fazlalığı olan yetişkinlerde  boğaz çevresinde biriken yağ dokusu nedeniyle havanın geçtiği alanların daralmasına yol açar. Uykudan önce alkol kullanımı boğaz kaslarının çok fazla gevşemesine neden olarak horlamayı şiddetlendirir. Müzmin sinüzit, burun bölmesinde eğiklik (septum deviasyonu) ve burun etlerinin (konka) büyümesi gibi burunda havanın geçeceği alanları daraltan sorunlar da horlamanın sık görülen nedenleri arasındadır.

Horlama toplumda çok yaygın görülen bir hastalıktır ve zamanla kişinin günlük yaşam kalitesini etkilemeye, toplum içinde alay konusu olması gibi sosyal ve uyku sırasında nefessiz kalması gibi tıbbi   sosyal problemler yaşamasına neden olur.

Uyku Apnesi

Horlamanın en ağır şekli uykuda solunum duraklaması yani uyku apnesidir. Bu sırada solunum tamamen durur, oksijen seviyesi düştüğünden kalp daha çok kan pompalamak zorunda kalır ve bu ileride ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı ve kaliteli bir uyku gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir. Uyku apne sendromunun % 1-5 arasında değişen görülme sıklığı bu hastalığın önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu ortaya koymuştur (1, 2, 3, 4). Uyku apne sendromunun obstriktif, santral ve mikst olmak üzere 3 tipi vardır ve en sık görülen tipi olan obstriktif uyku apne sendromu hastaların %90’ında görülür (5,6). Sağlıklı bir uyku için sağlıklı bir üst solunum yolu olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

Horlama Tedavisi:

Horlamayı önlemek veya şiddetini azaltmak için şunları yapabilirsiniz :

  • Kilo fazlanız varsa zayıflayın.
  • Uyurken yan yatın.
  • Burun tıkanıklığına neden olan sorunlarınızı tedavi ettirin. 
  • Alkol ve sakinleştirici ilaç kullanmaktan kaçının.

Tüm bu önlemleri almanıza rağmen horlama devam ediyor ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa mutlaka bir K.B.B hekimine başvurmanızda fayda bulunmaktadır. Horlama tedavisinde bizlerin kullandığı bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bunların başlıcaları;

  • Damak ve küçük dile yönelik ameliyatlar,
  • Radyofrekans cerrahisi (RF),
  • Gece yatarken kullanılan CPAP maskesidir.

Hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedavi süreci tamamlanır. Unutmayın horlama çözümsüz bir hastalık değildir.