fbpx

facebook-icontwitter-iconinstagram-iconpinterest-iconpinterest-icon

Revizyon Rinoplasti

Revizyon Rinoplasti

Revizyon burun estetiği  ya da revizyon rinoplasti daha önceden estetik amaçlı veya fonksiyonel amaçlı olarak bir veya birden fazla burun estetiği ameliyatı geçirmiş, ameliyatlarla istenilen sonuç elde edememiş kişilere yapılan burun ameliyatıdır. Revizyon  burun ameliyatı, ilk  yapılan ameliyattan daha çok bilgi, deneyim ve en önemlisi planlama gerektiren ve ilk ameliyata göre daha zor bir operasyondur. Hastanın ilk ameliyat sonrası memnun kalmadığı ya da sıkıntı duyduğu durumlar göz önüne alınarak varsa doku kayıpları değerlendirilerek en iyi estetik sonuç elde edilir.

Revizyon Rinoplasti Nedenleri Nelerdir?

Revizyon Rinoplasti nedenleri genellikle ilk ameliyatta yaşanan eksiklikler, kişinin vücudunun ve burun yapısının verdiği tepkiler ya da yanlış hesaplama sonucu oluşan vakalardır;

  • ‘Kuş Gagası (Polly Beak) deformitesi’ : Burun sırtındaki kemik kemerin alınması ancak kıkırdak kemerin alınmamasına bağlı olarak gelişen,burun ucunun kemerli olduğu durumdur. Sıklıkla karşılaşılan ve düzeltmeye gerek duyulan bir vakadır.
  • ‘Sıkılmış Görünümlü (Pinched Nose) Burun’ : Burun ucunu destekleyen kıkırdakların burun ucunu inceltmek için aşırı çıkarılması sonucu burun ucu ve burun kanatlarında yaşanan görünüm bozukluğu. Bu tarz vakalarla da sıklıkla karşılaşmaktayız.
  • Burun kanatlarının geride kalması ‘Kanat çekilmesi-Alar Retraksyon’adı verilen veya iki burun kanadının önden asimetrik görünmesi durumu.
  • Burun Ucunda Düşüklük : Burun ucunun destek kaybı sonucu oluşan düşük burun vakası. Bu vaka da Revizyon Rinoplasti için sık karşılaştığımız vakalardan biridir.
  • Domuz Burnu Durumu : Burun ucunun aşırı kaldırıldığı vakalardır. Bu burunlar ameliyat geçirdiği belli olan burunlardır.
  • Aşırı oyulmuş burun ucu, burun içi tıkanıklıklar, yapışıklıklar, burun etlerinde büyüme ve burundan rahat nefes alamama gibi şikayetler Revizyon Rinoplasti nedenleri arasında sayılabilir.

Revizyon ameliyatı yapılmadan önce kişinin ameliyat geçmişi dikkatlice incelenir. Burun yapısı iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bu tarz ameliyatlarda kıkırdak takviyesi gerekebilir. Bu durumlarda öncelikle kişinin kendi kıkırdak dokusu tercih edilir. Kıkırdak ihtiyacı kişinin kulak kıkırdağından eğer yeterli değilse kaburga kıkırdaklarından temin edilir. Bu durumun ameliyata girecek olan hastaya tüm detayları ile anlatılması ve hastadan onay alınması gerekmektedir.

Revizyon Rinoplasti için en az 5- 6 ay beklemekte burun sağlığı ve istenilen şekle ulaşabilmek için yarar vardır. Çünkü ilk ameliyattan kalma doku anatomisinde bozulmanın iyileşmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda daha erken müdahale gerekilebilir. 

Revizyon ameliyatlara ilk burun estetik ameliyatlarına nazaran çok daha zor ameliyatlardır. Bunun başlıca sebebi burun dokusunun daha önce ameliyat görmesi bundan kaynaklı burun için dokularda ameliyattan kalma bozulmuş bir burun anatomisinin olmasıdır. Bu anlamda bu ameliyatlar genellikle ilk estetik ameliyatına göre daha uzun sürer ve yorucu olur.

Düzeltme ameliyatlarında, ameliyat olacak kişinin psikolojisi de çok önemlidir. Kişiye ameliyat öncesi burnunun durumundan olabilecek en iyi durumun ne olduğundan, ve  moralini yüksek tutması gerektiğinden bahsedilmeli. Unutulmamalı ki tüm bu çaba ve emek güzel görünümlü bir burun ve güzellik için. O vakit en önemli ilacımız moral olduğunu asla unutmuyoruz.